”Stickade tigermössor, brand i köket och irritation angående nyfikna grannar”

44 tankar jag hade när jag testade Sims Nifty Knitting

Det finns en nytt expansionspaket till Sims. Denna gång handlar det om att sticka - allt från vantar till inredning. Baaams Louise Åström, en syslöjdshatare av rang, har testat Sims Nifty Knitting.

”Stickade tigermössor, brand i köket och irritation angående nyfikna grannar”

Det har kommit ett nytt expansionspaket till Sims! Nifty Knitting är namnet och det handlar helt enkelt om att simmarna nu kan lära sig att sticka.

Inför släppet har användare kunnat rösta vilket hobbypaket de vill ska lanseras. Och att döma av reaktionerna på www är reaktionerna blandade. Vissa verkar älska det faktum att simmarna nu kan skapa allt från kläder till inredning – och dessutom sälja det på Plopsy (simsmotsvarigheten till den amerikanska pysselsajten Etsy). Men andra verkar besvikna på det jag själv kallar syslöjdspaketet.

Själv hatade jag all form av slöjd och min syslöjdslärare blev vansinnig eftersom jag bara pratade på lektionerna (förlåt). En gång skulle vi sticka vantar. Jag lyckades till slut göra två stycken. Men den ena var i storlek S och den andra i storlek XL. Kanske har jag bättre lycka med en digital version! Låt oss undersöka saken!


Här är 44 tankar jag hade när jag testade The Sims Nifty Knitting:

1. Möt Garn Stickansson! Min kreativa grönögda sim med kaxig eyliner. Hon har en glad personlighet och vi ska se om hon gillar att sticka.

2. Blomskjulet… Det färdiga huset låter både mysigt och lätt fattigt samtidigt. Det blir ett bra hem för Garn Stickansson!

3. Oj, jag är jättefattig. Orkar absolut inte börja sticka och sälja saker för att få pengar. Vi får fuska direkt! *googlar fuskkoder sims*

4. Då var jag 12 år igen. Skäms över denna basic googling. Känner mig som en dålig och icke-värdig Sims-spelare. Hur kan man glömma hur man fuskar till sig pengar? Typ det viktigaste i spelet… Men jag får ju stå för detta nu!

5. Sådär, då skrev jag in motherlode 10 gånger i rad. Hur mycket pengar behöver man?

6. Make it rain!

7. Köpte huset omöblerat eftersom jag inte orkar med ett fult inrett hem just nu. Det räcker med att fönstren är minimala och släpper in cirka noll ljus. Mitt första köp får därför bli en lampa!

8. Jag köpte seriöst fyra plafonder. Sorgligare köp får man leta efter. Men jag vill börja greja med sticksaker nu. Har inte tid för lamptjafs!

9. Mår skit av den gula tapeten. Måste byta ut den mot lavendel-lila för att få ro att sticka.

10. Låt oss nu undersöka vad det finns för fler stickprylar att inreda med! Garnnystan som dekoration är ju givet!

11. Oj, mitt hus har bara en våning. Vi får prioritera ett litet kök för att få plats med HOBBYGREJER. Stickning är ändå Garn Stickanssons kall i livet (hoppas jag)!

12. Det ska vara tydligt vad min sim gillar redan när man kliver in i huset. Stickningsgrejer, rakt i ansiktet bara!

13. Ehm, det ser inte ut som att en vuxen person bor i detta hushåll. Men men…

14. Nej, gud, jag kan inte ha allt i rosa. Känns sjukt icke-genunstänk! Men jag minns inte hur man får fram pipetten som kan ändra färg på saker man redan köpt.

15. Får göra som jag alltid gör: Skicka ett sms till min vän och simscoach som jag valt att anonymisera i denna text.

16. Offentligt tack!

17. Nu ska jag köpa alla sticksaker som finns! Panik, varför får inte min bordsvävstol plats någonstans?!

18. Okej, måste väl bygga ett kök också. Varför är alla spisar så fula?

19. Gör andra såhär? Köper tre stycken spisar för att se vilken som är minst ful?

20. Nu är det lite för lite stickningstema här tycker jag. Sådär, en dekorativ väggdekoration med stick-grejer! Garn Stickansson måste ju visa upp sina alster!

21. Jaha, resten av huset då? Jag behöver ju en toalett för att Garn Stickansson ska kunna leva i huset. Får bygga klart resterande hus supersnabbt så vi kan börja spela!

22. Sidenote: VARFÖR har Garn Stickanssons badrum ingen vägg?! Omänskligt!

23. Jaha, det fanns visst ett annat badrum! Jag lyckades alltså missa det kaklade utrymmet bredvid sovrummet…

24. Så, då har Garn Stickansson fått ett sovrum och ett badrum så att hon kan leva. Fint blev det kanske inte. Men absolut dugligt. Självklart inrett med dubbla garnkorgar, skrivbord och garnnystan.

25. Dags att börja sticka! Ehm, hur gör man? *klickar på alla sticksaker som går att lägga i en katalog*

26. Jaha, nu började hon bara sticka av sig själv?! Får jag välja vad hon ska tillverka? Nej?

27. *Pling plong* Nej vad sker? Välkomstkommitén är här. Alltså random grannar som ska säga hej. Jag har inte tid med er! Jag måste sticka inredning!

28. Sticka sa jag!!!! Varför joggar du? Hallå? Du ska sticka en orange tigermössa har jag sagt!

29. Okej, nu kan jag välja om jag vill lägga ut min mössa till försäljning eller donera den till välgörenhet. Jag donerar pga är snäll!

30. Vad kan man mer sticka? Kan alltså bara välja på mössor eller strumpor. Måste vara för att Garn Stickansson inte är så bra på att sticka ännu. Hon får sticka i några timmar till…

31. Nej, du får ingen mat. Du ska sticka!!!!!

32. Nej, men gud, förlåt. Okej, du får äta. Men jag hann inte köpa ett kylskåp… Får åtgärda genast! Unna dig en varm macka!

33. Nu vill Garn Stickansson umgås. Men det får du tyvärr inte eftersom du precis lärt dig sticka inredning! Snälla rara allt jag önskar är att du gör en såndär blomhängare!

34. Yes! Wow! Älskar dessa blomhängare! Lyfter det ganska så fula sovrummet något oerhört!

35. Nu är det dags att sticka en brevlådehuva! För det behöver ju… Alla!

36. Här bor en stickningstjej, det ser ju alla!

37. Herregud, vad du vill umgås! Jag får sälja vävstolen till förmån för en asful stationär dator…

38. Jag vill fuska mer. Vad kan man göra? *googlar fuskkoder sims*. Yes, där är koden för att kunna flytta alla saker dit jag vill. Och där är koden för att låsa upp låsta föremål!

39. Oj, HAHA, samma fuskkod låste visst upp alla olika saker man kan sticka också. HOPPSAN… Nu har jag både hängare till blommor i cirka 15 versioner, mattor och små fula stickade lamaprylar!

40. Då är Garn Stickanson värd lite mat igen eftersom det i princip inte finns någon anledning för henne att sticka längre eftersom jag fuskat mig till allt… Men NEJ. Vad gör du?

41. Det brinner?!?!!? Du skulle gör lite äggröra och nu står hela köket i brand?!

42. All min inredning? Och mina stickade hängare till blommorna? Hjälp?! Hur gör man?!

43. Är det nu Garn Stickansson dör?! Puh, där kom brandkåren. Inga av prylarna brann upp.

44. Vi firar det med att sticka lite mer – denna gång på det bekväma golvet framför vasken! Jag har ju köpt en gungstol till dig, men om detta är sittplatsen du önskar ska jag inte stoppa dig. Slutet gott allting gott!

Läs mer:

Älskar du The Sims? Här är 5 andra spel du kommer vilja testa

Jag spelade Sims för första gången på 20 år – här är 33 tankar jag hade

Nu bir The Sims tv-serie – här är allt vi vet

 

Garn Stickansson. Oklart varför jag är inne på kategorin ansiktsmålning. Vi skippar det denna gång.
Garn Stickansson. Oklart varför jag är inne på kategorin ansiktsmålning. Vi skippar det denna gång.
Så basic googling att jag skäms.
Så basic googling att jag skäms.
Omg snälla kolla alla nya saker? Dreglar!
Omg snälla kolla alla nya saker? Dreglar!
Prio: Alla nya stickningsprylar!
Prio: Alla nya stickningsprylar!
Tänk att jag har en privat simscoach <3
Tänk att jag har en privat simscoach <3
Tur att jag gjort Garn Stickansson rik så att hon kan köpa tre spisar och sen sälja de två hon inte ska ha!
Tur att jag gjort Garn Stickansson rik så att hon kan köpa tre spisar och sen sälja de två hon inte ska ha!
Vad bra att det fattas en vägg här… Not.
Vad bra att det fattas en vägg här… Not.
Har absolut ej tid mer er! Här ska stickas!
Har absolut ej tid mer er! Här ska stickas!
Sluta jogga! Jag har inte sagt att du ska jogga! Du ska sticka inredning!
Sluta jogga! Jag har inte sagt att du ska jogga! Du ska sticka inredning!
Kolla vad fina!!!
Kolla vad fina!!!
Den här brevlådan skojar man inte bort!
Den här brevlådan skojar man inte bort!
Garn Stickansson inleder sitt första dygn i livet med att börja elda upp sitt hem…
Garn Stickansson inleder sitt första dygn i livet med att börja elda upp sitt hem…
Jag har köpt en gungstol, en säng och en snygg orange soffa till Garn Stickansson. Men hon väljer att sticka här.
Jag har köpt en gungstol, en säng och en snygg orange soffa till Garn Stickansson. Men hon väljer att sticka här.