
Kate Moss fortsätter samarbetet med väskmärket Longchamp och lanserar nu i höst Neo Vintage – en kollektion inspirerad av supermodellens förkärlek till vintage. Kollektionen karakteriseras av långa kedjor, 30-talsjuveler och krokodilpräglat skinn.
Kate berättar om inspirationen till kollektionen:
– Jag hade ett par vintageväskor från 70-talet som jag hade hittat i secondhandbutiker i Florence och Marrakech. En av dem hade patchwork design. Jag visade den för Sophie (Delafontaine, chefsdesigner på Longchamp) och hon sa: ”Kom och titta igenom våra arkiv”. Och det var så jag fick reda på att Longchamp jobbade med patchwork och lammskinn exakt samtidigt.
Neo Vintage finns i tre väsklinjer – Neo Pure, Neo Patch och Neo Precious. Vårens succékollektion, Rock ´n Casual, nylanseras även i augusti i färgerna burgundy, askgrå och mörkgrön.
Longchamp finns sedan i höstas på Biblioteksgatan 1 i Stockholm.
Läs även: BILDSPEL: Kate Moss för Longchamp

[poll id=743]
[nggallery id=447]
Av: Malin Ny