
Efter framgångsrika samarbeten med bland andra Kenza och Marie Serneholt är det nu bloggaren Caroline Roxys tur att designa en skinnjacka för Jofama. Hon behövde inte fundera speciellt länge innan hon tackade ja till samarbetet.
– Att få möjligheten att designa för Jofama är så galet kul då skinnjackan är det självklara plagget i min garderob. Jackan har redan blivit min största favorit, säger Caroline.
Hur gick arbetet till? Har du designat jackan helt själv?
– Jag fick jobba tätt med designteamet på plats uppe i Malung där huvudkontoret ligger. Jag har pluggat design och även jobbat på modekontor förut så det var en väldigt rolig upplevelse att jag faktiskt fick bestämma allt själv – allt ifrån design till material och pantonenummer!
Vad kännetecknar den perfekta skinnjackan?
– En skinnjacka som passar både till en tuff look och en dressad look, till vardags och till fest.
Hur många skinnjackor äger du?
– Sex stycken. Alla från Jofama
Hur kommer du att matcha skinnjackan i höst?
– Till ett par höga mörka jeans, boots, en croppad tröja och solglasögon om solen kikar fram!
Caroline Roxys jacka för Jofama är tillverkad i mocka och nappa och finns i svart och tegelrött med champagnefärgade metalldetaljer. Den landar i butik i augusti och kostar 2 995 kr.
Läs även: Baaam på studiebesök hos Jofama: Så gör man en skinnjacka




Av: Rose-Marie Söderlund