
Den 26 maj släpper Lindex sin andra Affordable Luxury-kollektion, designad av Ewa Larsson och med supermodellen Carmen Kass framför kameran.
Baaam fick som enda tidning vara med bakom kulisserna under kampanjplåtningen och fick en exklusiv intervju med Ewa Larsson som berättade mer om Affordable Luxury.
– Det är en kollektion med högsommarplagg i oväntade material och spännande former. Priset är snäppet högre än Lindex vanliga prisklass. Vi har jobbat med en mer avancerad arbetsprocess och mönster, vilket har gjort att kollektionen är lite dyrare.
Var har du hämtat inspiration i arbetet med kollektionen?
– Jag har inspirerats av den franska designern Madeleine Vionnet som var aktiv på 1920- 40 talet. Jag har även inspirerats av Helmut Newtons modefotografier.
Till skillnad från förra kollektionen innehåller den här även accessoarer. Berätta lite om smyckena!
– Jag har inspirerats av gamla, klassiska smycken och maharadjor. Jag tycker att helhetsintrycket förbättras med hjälp av rätt smycken.

Hur känns det att supermodellen Carmen Kass ska visa dina kläder?
– Det känns jättekul. Carmen har en härlig personlighet och bär upp kläderna utmärkt.
Vilket är ditt favoritplagg ur kollektionen?
– Mitt favoritplagg är nog Chantal, en klänning med draperingar.
Hur gillar du att klä dig privat?
– När man jobbar så mycket med färg och form som jag gör blir det oftast så att man gillar en mer klassisk stil. Privat gillar jag att bära skjortor, slacks och svarta tröjor.
Se backstagebilder och videoklipp från kampanjplåtningen med Carmen Kass här!


1. Angeline Dress, 499 kr.
2. Estelle Dress, 699 kr.
3. Colette Top, 599 kr.

4. Salma Necklace, 199 kr.
5. Saira Necklace, 249 kr.
6. Salina Bracelet, 99 kr.
Av: Malin Ny
Fotograf kampanjbilder: Jimmy Backius
Fotograf bild på Ewa Larsson: Lisa Hasselgren.