
Allt du behöver veta om The Color Run
The Color Run är det första loppet som kombinerar party med en aktiv livsstil! Den 17 juni är loppet i Tantolunden i Stockholm – boka din biljett redan nu!

Color run är världens första COLOR 5K ™ händelse. Loppet grundades 2011 och målet var att föra samman människor och göra världen till en lyckligare, friskare plats. Loppet ska mer skapa en upplevelse och minnen än att göra ditt personbästa på 5 kilometer.
Det gör att loppet blir mer tillgängligt och når ut till en bredare målgrupp. ”The Happiest 5K on the planet” har haft över 6 miljoner deltagare över hela världen.
Videon kunde inte hittas
Två enkla regler:
Ha vitt på dig vid startlinjen
Gå i mål täckt av färg!
Här är alla tider att hålla koll på:
Pick up och check in
Två dagar före – i centrum av staden/eventområde. På eventområdet under löpdagen från 09.00
Aktiviteter på eventområde (10.00 – 15.00)
Sponsorer, mat & dryck, merchandise, sjukvård och en massa roligt
Uppvärmning (11.00 – 12.30)
Uppvärmning från scenen före start
Start line party (12.30 – 13.00)
Deltagare bär vit t-shirt vid startlinjen. 200-500 personer i varje heat
Fyra Color Zones (13.00-14.30)
När löparna når varje Color Zone blir de duschade av färg av volontärer, funktionärer från föreningar och sponsorer. Färger: Gul, Grön, Rosa, Blå.
Finish color festival (13.30-15.00)
Loppet avslutas med stora, gemensamma färgkast – alla löpare deltar efter festen framför scen med musik, dans och underhållning. Eventet slutar senast kl 16.00.
Ja, färgen är helt ofarlig!
Pulvret är gjort av majsstärkelse och är inte skadligt för varken människor eller natur.
Färgpulvret är godkänt för bruk i mat, medicin och kosmetik. Även testade, godkända och lämpliga för direktkontakt med hud. Vissa ingredienser är hämtade från naturliga resurser som löv, bark, blommor, fruktskal mm.
Naturlig mineral mer känt som talk, används i syfte att kyla och torka kroppen. Vanligaste användningsområdena är babypuder och kroppspuder.






