Här är chokladen som ska lindra mensvärk

Man har ju hört att choklad är bra mot mensvärk. Men nu ska en helt ny schweizisk choklad på riktigt kunna lindra den.

Det finns många knep för att lindra mensvärken – varm vetekudde, motion – och choklad. Och nu har en chokladmakare i Schweiz tagit fasta på det senare och skapat en choklad som på riktigt hjälper till att motverka mensvärk, skriver Independent.

Läs också: Sov bättre med sömnforskarens bästa tips

Chokladen har fått namnet ”Frauenmond”, som översätts till ”kvinnans måne” och syftar på den månatliga menscykeln, och skaparen bakom chokladen är en man vid namn Marc Widmer på företaget Chocolate with Love. Marc berättar att det i chokladen finns 17 olika schweiziska bergsörter som bidrar till att lindra värken.

– Vi vill att kvinnors mensdagar ska vara bekvämare. Självklart kan även män äta av chokladen – jag har själv redan provsmakat den, säger han.

Så är detta genombrottet vi väntat på? Är detta sättet att en gång för alla bli av med den hemska mensvärken – på ett dessutom trevligt sätt? Antagligen inte. Men varför inte prova om man ändå tänkte ge sig på en bit choklad.

Läs mer:
Därför ska du aldrig använda sugrör
4 saker alla borde veta om förkylningar
3 enkla knep för att bli mindre stressad

Bildkälla: IBL