Att hänga med i alla nya träningstrender kan vara tufft, vi har sett både barfotaskor och pulsklockor få en allt mer naturlig roll i träningssammanhang. Nu lanserar Löplabbet en ny typ av träning, som tidigare varit begränsad till eliten.
Läs mer: Stretchövningar att göra innan och efter löpning
I det nya labbet har dessutom utövaren en möjlighet att undersöka viktiga parametrar som styr resultatet av din träning. Till skillnad från de flesta träningslabb så ligger detta inte anslutet till ett universitetssjukhus, utan är öppet för allmänheten.
– Folk vill ha siffror på sin fysik. Med testet i ryggen kan du få ut mer av din träning, säger Olof Södergård, på Löplabbets nya testcenter.
Syrgasträning innebär att man tränar med en speciell mask, där det tillförs syrgas under högintensiv träning. Det gör att lungorna har större möjlighet att syresätta kroppen, vilket gör att du orkar mer.
– Målgruppen för testcentret är alltifrån motionärer till elitidrottare. Det de har gemensamt är att de gillar siffror, de vill optimera sig själva.
Läs mer:
Därför ska du inte göra situps
13 sjuka träningsredskap du minns från TV-shop