Glutenfri Laxburgare
4 port
Ingredienser Bröd
250 g lättkesella
50 g glutenfria havregryn malt till ett mjöl (1 dl havremjöl)
1 dl (55g) bovetemjöl
2 tsk fiberhusk
0,5 tsk salt
1 tsk bakpulver
0,5 msk sesamfrön
Gör såhär:
Sätt ugnen på 200 C.
Ha i alla ingredienser i en skål och blanda ihop allt till en ganska kletig massa.
Forma till 4 lika stora bullar och lägg på en plåt klädd med bakplåtspapper. Strö lite sesamfrön på bullarna.
Grädda i ca 15-20 minuter, eller tills de fått en fin brun färg. Ta ut och knacka på botten. Låter de ihåliga är de klara. Låt svalna helt innan servering, annars kan de bli degiga.
Ingredienser laxburgare
600 gram lax
citron
2 msk senap
dill
salt och peppar
Topping
avocado
1 grönt syrligt äpple
ruccola
1 burk cream cheese
gräslök
gravad lax
citron
Gör såhär:
Hacka laxen i småbitar och mixa sedan till en halvslät smet med exempelvis stavmixer. Krama i saften från en halv citron, 2 msk valfri senap och fryst eller färsk dill efter tycke och smak. Smaka av med salt och peppar. Forma till burgare och stek i panna på hög värme precis innan servering.
Blanda cream cheese med hackad gräslök och hackad dill och pressa i lite citron till en röra. Skiva avokado och äpple i tunna skivor. Toppa med gravad lax för en matigare burgare.
Foto: All Over Press