Nyttig frozen cheesecake med hallon
8-10 portioner
Ingredienser:

Nötbotten
3,5 dl nötter och mandel (tex sötmandel, cashewnötter, pekannötter)
10 st färska urkärnade dadlar
1 nypa havssalt
Fyllning
250 g kvarg (tex kesella)
250 g cream cheese (tex philadelphiaost)
2 gelatinblad
1 lime
1 msk stevia sötströ eller valfri sötning (agavesirap, dadlar etc)
1 tsk vaniljextrakt
Topping
3 dl hallon
1 msk chiafrön
Gör så här: Mixa mandel/nötter, dadlar och havvsalt i en matberedare till en klibbig massa. Tryck ut nötmassan i botten av en form med löstagbar kant.
Lägg gelatinbladen i kallt vatten. Tvätta limen och riv ner skalet i en bunke. Blanda ost, kvarg, sötning och vanilj i bunken. Helst med elvisp men annars med en gaffel eller visp.
Ta upp gelatinbladen, krama ur vattnet och smält dem på svag värme i en kastrull. Tillsätt gelatinet i en tunn stråle under omrörning.
Häll smeten i formen med nötbottnen och ställ i kylen eller frysen minst 1,5 h för att stelna. Ta ut en stund innan servering så att den får rumstemperatur och lättare tas ur formen.
Koka hallon och chiafrön och låt svalna något. Servera cheesecaken med den ljumna hallonsåsen. Njut!
Foto: All Over Press