Ligg på rygg. Lyft dina ben, din rumpa och din rygg i en enda rörelse så att du balanserar på dina axlar. Stöd ryggen med dina händer. Flytta dina armbågar närmre varandra och rör dina händer upp mot skulderbladen. Håll benen och ryggraden raka genom att trycka ner armbågarna i golvet och hålla händerna på ryggen. Din vikt ska balanseras på dina axlar och inte på ditt huvud eller nacke.
Håll dina ben raka hela tiden och vänd fötterna som om du försökte göra ett fotavtryck i taket. Håll stortårna rakt över din näsa. Var uppmärksam på din nacke; pressa inte ner den i golvet utan håll den spänd med hjälp av nackmusklerna. Om du känner något obehag i nacken så avslutar du genast positionen!
Fortsätt att andas djupt och håll positionen i 30 till 60 sekunder. För att gå ner; böj ner knäna mot pannan, sätt händerna mot golvet och rulla försiktigt ner ryggen på mattan. Sänk benen till golvet och slappna av i minst 60 sekunder.
Fördelar med positionen:
Stimulerar sköldkörteln och bisköldkörtlarna och normaliserar dess funktioner
Stärker armar och axlar och håller ryggraden flexibel
Förser hjärnan med mer blod
Stretchar hjärtmusklerna genom att pumpa mer venöst blod till hjärtat
Hjälper mot förstoppning, matsmältningsbesvär och åderbråck
Tagga dig själv på Instagram eller Facebook när du gör dagens yogaposition: #shapeupyouryoga
På bild: Anna Edding Heijde
Hår & make up: Daniela Gonzalez
Kläder: Rituals