Sommaren är högsäsong för rosévin och snart fylls uteserveringarna av törstiga semesterfirare. Men för dig som inte kan få nog av svalkande vin och söta drinkar finns det nu ett mer hälsosamt sätt att njuta av dryckerna varje dag. Det är företaget Native Cosmetics som har lanserat en box deodoranter med inspiration från baren.
Läs mer: Rosévin blir gräddglass – sommarens givna succé?
Boxen innehåller tre deodoranter med dofterna rosévin, sangría och mimosa. Produkterna är fria från parabener och aluminium och innehåller ingredienser som jojoba-olja, sheasmör och bivax.
Boxen finns i limiterad upplaga och vad vi kan se skickar företaget i nuläget endast sina produkter till USA och Kanada. Men vem vet, snart blir det kanske en given succé även i Sverige.
Läs mer: Champagnetrucken gör comeback i Sverige sommaren 2017
Källa: Refinery29
Foto: Native Cosmetics, IBL