Nu finns gin med Hubba Bubba-smak – och nostalgin är total

Nu finns gin med Hubba Bubba-smak – och nostalgin är total

Gin med smak av Hubba Bubba? Som gärna blandas med prosecco? Nu finns det att köpa. En riktig nostalgitripp på flaska.

Drycken är skapad och säljs av ett brittiskt företag som heter Sweet Little Liqueurs som gör olika alkoholhaltiga drycker med smaker från vår barndom. Förutom smaken Hubba Bubba finns det även gin i smak av popcorn, ice pop, jammy dodger och fruktsallad – bland annat.

Läs också: The O.C. firar 15 år – här är 6 oförglömliga scener från serien

Enligt företaget själva blandas Hubba Bubba-ginen med fördel med lemonad, en tonic eller med prosecco. Eller så dricker du den bara som den är. Det låter onekligen lite gott (även om vi också är lite rädda för att det kommer att kännas som man svalt ett tuggummi…).

Flaskan finns inte att köpa på Systembolaget (än), om du vill lägga vantarna på den får du beställa från hemsidan eller besöka butiken Bartons Wine and Spirits (i Storbritannien) där den också säljs.

Foto: Ginspiration

Artikeln publicerades först på ELLE.