Ikea släpper kollektion med Hay och Tom Dixon

Ikea är ett företag som är välkänt för olika samarbeten inför nya kollektioner. Den här gången har möbelvaruhuset gått ihop med Hay och Tom Dixon.

Ikea har den senaste tiden, sedan Markus Englund tog över som designchef, allt mer blivit ett företag som gör oväntade och spännande designsamarbeten. Två populära kollektioner som har sålts på varuhuset sedan han tillträdde är serien Sinnerlig, skapad av Ilse Crawford, och serien Riktig, skapad av Ingegerd Råmans.

I dag presenterade Ikea sitt senaste samarbete under designdagen i Älmhult. Företaget ska producera en kollektion med Hay som ska innehålla 75 produkter. Den nya kollektionen kommer att släppas nästa år. På designdagen fanns även Tom Dixon närvarande som har skapat en möbelplattform med underredet Delaktig som går att använda till flera möbler och sängar.

Vi ser verkligen fram emot det nya samarbetet!

Läs mer:
Carin Rodebjer säljer sitt sommarhus på Gotland – se bilderna
Alexander Wang säljer sin exklusiva lägenhet – se bilderna
Så är Haymarket by Scandic – Stockholms nya trendhotell

Foto: IBL/Hay/Tom Dixon