
Picknickfilt, korg och fina plastglas – allt du behöver till utflykten
Picknicksäsongen börjar officiellt nu och håller i sig fram till frosten kommer. Vi listar allt du vill ha med dig på picknicken!
En picknick är inte kärnfysik som kräver massor av specialgrejer, men om man vill ha det lite mysigare på utflykten, stranden eller campingsemestern.
Med en riktig picknickfilt som är fodrad med vattentätt material slipper man bli blöt om marken är fuktig och man kan sitta länge och prata. Och det är förstås klyschigt, men hur romantiskt känns det inte med en riktig fin picknick-korg i rotting?
Allt du behöver till picknicken
Picknickfilt och fina vinglas och tallrikar i plast går att använda år efter år.

Blårutig picknickfilt i fleece med vattenavvisande baksida, från Dorre och finns att köpa här.

Mönstrad kylväska med axelrem från Åhléns, du hittar den här.

Fina mönstrade vinglas på fot i tålig akrylplast, glasen som rymmer 30 cl, säljs i fyrpack och kommer från Sagaform, finns att köpa här.

Bärbar grill från Emerico som är lätt att vika ihop och packa ner, finns att köpa här.

Picknicktallrik i akrylplast från Sagaform (som matchar vinglasen!) som är 20 cm i diameter, säljs i fyrpack och går att hitta här.

Rostfria sugrör i stål, kommer från Granit och säljs i fyrpack tillsammans med en liten sugrörs-diskborste, finns att köpa här.

Picknickkorg med lock i rotting med handtag i läder, från Åhléns, finns att köpa här.

Söta vimplar i tyg från Granit kan piffa upp födelsedagspicknicken, vimplarna är 3,5 meter långa och finns i gult och rosa och du hittar dem här.

Beige kylväska i linne från Sagaform med plats för två vinflaskor eller en 1,5 liters petflaska, finns att köpa här.

Fina mönstrade servetter från Granit, finns att köpa här.

Picknickset för två som innehåller en vinkork, två servetter, två vinglas i plast och plats för en vinflaska, från Dorre, finns att köpa här.

Vikbar skärbräda i rosa plast från Koziol är perfekt till frukten, finns att köpa här.

Picknickväska i grön kanvas från House doctor, finns att köpa här.

Våfflad bomullspläd från H&M Home, finns att köpa här.