Rosé är nästan synonymt med svensk sommar och nu när allas vår favoritårstid äntligen är igång gläds vi åt att det finns fler sätt att svalka sig på, än att bara dricka ett glas. Wienercaféet på Biblioteksgatan i Stockholm har tagit fram ett recept på rosésorbet och serverar även efterrättsdrinken under hela sommaren.
– Rosésorbeten är en drink och dessert i ett. Antingen äter man den som sorbet enbart eller så lyxar man till det och beställer den toppad med rosévin – vilket lyfter bärsmakerna ytterligare ett snäpp. Somrigare än sorbet och rosé blir det inte, säger Per Bäckström, konditor och driftchef för Wienercaféet.
Rosésorbeten är gjord på blodapelsin, hallon, citron och smultron toppat med rosévin. Och om du inte har vägarna förbi har Baaam receptet på hur du gör sorbeten hemma.
Recept: Rosésorbet
Räcker till cirka fem personer
Du behöver:
100g blodapelsinpuré
100g hallonpuré
130g smultronpuré
1.1 dl rosé
1 st pressad citron
65g sockerlag
1g gelatinblad
Gör så här:
Mixa bären så att det blir en puré. Smält gelatinet och koka upp sockerlaget. Tillsätt lite av puréblandningen i det smälta gelatinet. Blanda sockerlaget, purén och rosévinet och rör sedan ner gelatinet och citronsaften. Låt svalna i kylen. Kör sedan till fast konsistens i glassmaskinen, har du ingen glassmaskin bör det stå i frysen minst ett dygn. Servera i ett vinglas och spetsa gärna till det med lite bär och en skvätt rosé.
Läs även:
Godis med smak av rosévin är allt du behöver i sommar
Så gör du bellini med champagne och hallonsorbet
Isbitar av champagne – perfekta i sommardrinken
Foto: Linus Morales