
Tiki Colada – och två andra tropiska drinkar
Vad sägs som en tropisk drink med smak av ananas och mango? Eller föredrar du en läskande lemonad med en gnutta rom? Här är allt om Captain Morgans nyhet Tiki och recepten som gör dig till den bästa bartendern!
Att avnjuta en tropisk drink i värmen – kan det bli mer sommar än så? Knappast! Nu finns nya Captain Morgan Tiki med smak av mango och ananas som tar smaklökarna till kritvita stränder i Karibien. Den 25 procentiga romen beskrivs som "En tropisk rombaserad spritdryck inspirerad av de södra Stillahavsöarna."
I samband med lanseringen skapar Captain Morgan också det nya konceptet Tiki Tuesday på sommarkrogen ÖN, på Långholmen i Stockholm. På plats kan du köpa ett "tiknick-kit" som består av en karaff med Tiki Colada, en picknickfilt och sällskapsspel.

Vill du istället testa dina barkunskaper hemma är det dags att spana in recepten nedan.
Recept: Så gör du Captain Morgan Tiki Colada

En drink
Du behöver
5 cl Captain Morgan Tiki
3 cl limejuice
3 cl orgeat (mandelsirap)
Ananas
Mango
Is
Gör så här:
Blanda rom, limejuice och mandelsirap i en shaker tillsammans med is. Skaka ordentligt! Häll upp i ett glas och fyll upp glaset med is. Garnera sedan med mango- och ananasbitar.
Recept: Så gör du Tiki Lemonade

En drink
Du behöver:
4 cl Captain Morgan Tiki
Lemonad
Lime
Is
Gör så här:
Häll Captain Morgan Tiki i ett glas och addera lemonad (cirka 2 dl beroende på storlek av glas). Fyll upp med is och rör om försiktigt. Tippa med en skiva lime och några blad mynta (valfritt).
Recept: Så gör du Caribbean Passion

En drink
Du behöver:
3,5 cl Captain Morgan Tiki
1,5 cl Passoa
1,5 cl Amaretto
1,5 cl Drinksmaksättare, förslagsvis Monin Falernum
7,5 cl Ananasjuice
5 cl Sodavatten, gärna med smak av grapefrukt eller apelsin
Is
Gör så här:
Häll rom, passoa, amaretto, smaksättare, ananasjuice i en shaker och skaka ordentligt tillsammans med is. Häll upp i ett (stort) glas och addera sodavatten. Toppa med ananas.
Foto: Captain Morgan, TT