
Brittiska Freya är ett ungt, trendigt underklädesmärke, som även innefattar badkläder. Inspirationen kommer från 50-talets pinuppor och designen kännetecknas av kitschiga mönster och starka färger. De har ett brett sortiment med storlekar från B- till J-kupa.
Nyligen blev Freya utnämnt till bästa underklädesmärke, ”Createur de l’année 2010”, av Salon International de la Lingeries i Paris. Priset gäller hela den internationella underklädesindustrin och går till det märke som bäst visat framfötterna i design, marknadsföring och försäljning.
– Vi vill med Freya göra piffiga underkläder med hög modegrad, utan att kompromissa med form och stöd – behåns viktigaste funktioner – speciellt för de lite större kupstorlekarna. Vi är därför mycket stolta över att få ta emot det här internationella priset, säger Ruth Fox, designchef.
Priserna ligger på mellan 549 – 599 kr för en behå och 199 – 299 kr för ett par trosor. I Sverige finns runt 100 återförsäljare.
[nggallery id=360]
Av: Rose-Marie Söderlund