
Det är inte bara modekedjor som H&M och Lindex som har designsamarbeten, flygbolaget British Airways har ända sedan 40-talet arbetat med kända designer. Sir Hardy Amies, Roland Klein, Paul Costello och Julien MacDonald är bara några av de som har satt sin prägel på British Airways uniformer genom tiderna.
– Du får en fantastisk inblick i hur modet har förändrats genom att studera British Airways uniformer. Genom valet av tyg, snitt och form reflekterar varje uniform det aktuella modet, säger British Airways designchef Jag Sihra.
Ett av de mer udda uniformerna är pappersklänningen från 1967, som bars av flygvärdinnor på rutten mellan New York och Karibien. Den tidstypiskt blommiga klänningen var tillverkad av ett icke brännbart pappersmaterial och kastades efter avslutad flygning. Till den bar värdinnorna vita handskar, gröna skor och en blomma i håret.

Dagens uniformer är designade av brittiska Julien MacDonald, som bland annat har en bakgrund hos Karl Lagerfeld på Chanel och Alexander McQueen på Givenchy.
– Uniformen som blev designad av Julien MacDonald känns väldigt modern och tidsenlig. Vi har uteslutande fått bra feedback från de anställda. Oavsett var i världen du möter British Airways anställda, så ser de helt fantastiska ut, berättar Jag Shira.

Nedan ser vi en uniform från 1960-talet med höghalsad blus och kort kjol.

Av: Rose-Marie Söderlund