
Den brittiska designern Matthew Williamsons exklusiva kollektion för Lindex släpptes så sent som i fredags (4/10), men är redan nästan helt slutsåld både online i butik.
Utöver den egna kollektionen har Matthew även valt ut sina favoriter från hösten ordinarie kollektion på Lindex och stylat dem. Några av höstens nyckelplagg är enligt designern stickade tröjor, fuskpälsvästar och klassiska bikerjackor.
– Jag älskar det oväntade med blommönstrade stickade plagg för vintern, det är så bedårande och romantiskt, säger Matthew.
Förutom blommigt gillar designern även leopardmönster. Var inte rädd att matcha två olika storlekar eller färger på mönstret.
– Jag har alltid gillat djärva mönster som leo- eller andra djurmönster. De visar attityd med en lekfull twist.
Läs även: Matthew Williamson designar rosa armband för Lindex





