Rosa rattar by Rodebjer

Ahlgrens bilar upprepar förra årets succé med specialupplagan ”Rosa rattar” där 10% av överskottet av försäljningen (motsvarande ca 330 000 kr) går till kampen mot bröstcancer.

I år tar de även hjälp av Carin Rodebjer, som designat en limiterad upplaga T-shirts under namnet ”Rosa rattar by Rodebjer”. Under oktober månad kommer 62 st T-shirts att auktioneras ut på Tradera.

Auktionsschema:

  • Den 1-7 oktober läggs 15 T-shirts ut för auktion.
  • Den 8-14 oktober läggs 15 T-shirts ut för auktion.
  • Den 15-21 oktober läggs 15 T-shirts ut för auktion.
  • Den 22-31 oktober läggs 17 T-shirts ut för auktion.

– När vi fick förfrågan från Ahlgrens bilar om ett samarbete för Bröstcancerfonden kändes det självklart att tacka ja. Vi hoppas att vi lyckas inspirera många till att bidra till den livsviktiga forskningen och det stöd som Bröstcancerfonden dagligen utgör för de som drabbats av bröstcancer, säger Carin Rodebjer, designer och grundare av Rodebjer.

Av: Rose-Marie Söderlund