Stilikonen Nicky Hilton: "Det dyraste i min garderob är vintage jag har fått av mamma"

Nicky Hilton är veckans stilikon!
Nicky Hilton är veckans stilikon!

Stilikonen Nicky Hilton är en av modeveckornas mest flitiga besökare och under New York Fashion Week visade hon upp många fina outfits.

– Min stil är eklektisk. Jag gillar att addera lite av allt i min stil. Nytt, vintage, budget, lyx – det handlar om att mixa allt. Mycket av min garderob består av svarta plagg för det fungerar med allt. Det dyraste jag har i min garderob är vintageplagg och accessoarer som jag har fått av min mamma, säger Nicky i en intervju.

Den som är ett fan av Nickys stil kan även se fram emot hennes nya bok som släpps i början av nästa år:

– Det är en stilguide där jag delar med mig av roliga modehistorier, bilder och tips som jag har lärt mig på vägen, säger Nicky.

Nyckelplagg – Klänning: Diane von Furstenbergs visning bar Nicky den här mönstrade och färgstarka klänningen som hon färgmatchade med sina solglasögon. Clutch från Hermès.

Nyckelplagg – Tröja: Nicky visar upp en lekfull stil med en tröja med kanintryck. Skor från Christian Louboutin och väska från Hermès.

Nyckelplagg – Kjol: Alice + Olivias visning var Nicky ”back-to-school”-chic i en klassisk skotskrutig kjol färgmatchad med en röd clutch från Valentino.

Nyckelplagg – Väska: Till vardags bär Nicky gärna slitna jeans tillsammans med en söt topp. Den mintgröna väskan från Balenciaga adderar färg till outfiten.

Nyckelplagg – T-shirt: Nicky är avslappnat klädd i enkla svarta byxor och hoodie som hon bryter av med en T-shirt med tryck.

Av: Emilie Cederquist Foto: All Over Press, Stella Pictures