
Weekdays senaste samarbete är den med danska designern Stine Goya. Kollektionen är en retrospektiv tillbakablick på hennes karaktäristiska skulpturala former i nya tappningar.
Den limiterade kollektionen består av sju plagg samt ett paraply. Flera av plaggen är dekorerade med en bred guldfärgad dragkedja, vilket både ger kollektionen en rå och maskulin känsla, samtidigt som den är väldigt feminin.
Stine Goya lanserade sin egen kollektion 2006 och har innan dess bland annat varit moderedaktör på den danska tidningen Cover, jobbat som stylist för amerikanska Vogue och Harper’s Bazaar samt arbetat som modell för Chanel och Karl Lagerfeld.
Kollektionen landar i svenska butiker den 24 oktober och priserna ligger på från 180 kr för ett paraply till 900 kr för en jacka.

Av: Rose-Marie Söderlund