Snart är det dags för årets säsong av På spåret, och som vanligt kommer vi se när tre lag möter varandra i tre olika grupper som sedan mynnar ut i en final där den lyckliga vinnarduon koras.
Sammanlagt kommer vi få möta 18 tävlanden i nio olika lag.
Lagen som gör upp i På spåret 2021-2022
I årets På spåret-säsong kommer vi få se både flera veteraner men också ett par nya ansikten. Bland nykomlingarna finns bland andra SVT:s egna Carina Bergfeldt som slår sig samman med TV4:s politiska kommentator Marcus Oscarsson.
Artisten Jason ”Timbuktu” Diakité gör comeback till programmet, denna gång med kocken Marcus Samuelsson. För sex år sedan nådde Diakité hela vägen till semifinal, då i lag med programledaren Lina Thomsgård.
Nya lag för i år är även radioprofilen Hanna Hellquist och komikern Ina Lundström, professorn Agnes Wold och programledaren Christer Lundberg samt komikern Jonatan Unge och programledaren Cecilia Düringer.
Lag som vi sett tidigare i kupéerna, och som återvänder även i år är humorduon Dilan Apak och Moa Lundqvist, artisten Patrik Arve och journalisten Irena Pozar, radioprofilen Farah Abadi och komikern Johan Glans samt skidskyttelegendaren Magdalena Forsberg och programledaren Claes Elfsberg.
Bänka er i soffan och gör er redo för På spåret har premiär den 26 november.
Kristian Luuk visar upp nya fina studion
För ett par dagar sedan visade Kristian Luuk upp ett litet klipp på sina sociala medier, i vilket man kunde se att På spåret-studion fått sig ett litet ansiktslyft.
”Ny förstaklass-kupé och ny bokhylla bakom Fredrik och mig. Som ni ser är det stora förändringar på gång inför nästa säsong.”, skriver Luuk intill klippet som även visar upp programledarkollegan Fredrik Lindström.
Uppställningarna i årets På spåret
Grupp 1
Carina Bergfeldt och Marcus Oscarsson
Marcus Samuelsson och Jason ”Timbuktu” Diakité
Dilan Apak och Moa Lundqvist
Grupp 2
Agnes Wold och Christer Lundberg
Magdalena Forsberg och Claes Elfsberg
Hanna Hellquist och Ina Lundström
Grupp 3
Patrik Arve och Irena Pozar
Jonatan Unge och Cecilia Düringer
Farah Abadi och Johan Glans
Foto: TT/SVT/Instagram