Chocken: Här kommer Skam-favoriterna tillbaka till serien

Chocken: Här kommer Skam-favoriterna tillbaka till serien

Igår släpptes ett nytt Skam-klipp på NRK. Och det var många som fick en chock när två väldigt saknade karaktärer plötsligt dök upp.

Den fjärde och sista säsongen av Skam börjar lida mot sitt slut. Men än verkar manusförfattarna ha en hel del på gång och när det senaste klippet släpptes på NRK var det med två riktigt stora överraskningar i bagaget.

Spoilervarning! Har du inte sett senaste avsnittet – då borde du sluta läsa nu.

Läs också: Lovisa (UF!): Pensionen är en Skam – vi trenger forandring


I klippet, som är tio minuter långt, sitter Sana och Noora och pratar på en fest när de plötsligt hör ett mullrande och ser en sportbil stå på uppfarten. Och vilka kliver ur bilen om inga mindre än William och Penetrator-Chris.

I slow motion glider William fram till Noora, ställer sig öga mot öga med henne och säger en enda sak:

– Tack för mejlet.


Alla som såg avsnittet gick såklart i taket.

Samtidigt råder viss förvirring. Serieskaparna och Thomas Hayes, som spelar William, hade alla sagt att han inte skulle komma tillbaka. Så vad betyder det här? Vad kommer att hända nu? Har han lämnat London för gott? Vad ska Noora göra? Nu är det bara en lång väntan till nästa klipp.

Missa inte! Här kan du snart se Skam som teaterpjäs

Foto: NRK