Svensk vinst på Oscarsgalan i natt

Svensk vinst på Oscarsgalan i natt

34-åringen från Linköping kan nu skryta med att ha vunnit en Oscar – grattis Ludwig Göransson!

Utmärkelserna fortsätter att trilla in för kompositören Ludwig Göransson. För bara några veckor sedan vann han tre Grammys – och i natt var det dags igen.

Under den 91:a Oscarsgalan i Los Angeles kammade svensken hem en Oscar för bästa originalmusik i filmen Black Panther, hans första Oscarsvinst samt nominering.

I sitt tal riktade han särskilt tack till filmens regissör, Ryan Coogler:

– Tack Ryan Coogler, att få jobba med dig har varit en otrolig ära. Jag minns första gången du skrev utkastet till din första kortfilm i ett studentrum och nu är vi här, 12 år senare, för att fira en av de viktigaste milstolarna i filmhistorien, sa 34-åringen från Linköping och fortsatte:

– Jag vill också dela detta pris med de fantastiska afrikanska artister som jag arbetat tillsammans med.

Se Ludwig Göranssons tacktal:

https://www.youtube.com/watch?v=Ausv74pBn1I

Lyssna på musiken i Black Panther:

Läs mer:

Oscarsgalan på 1 minut – ögonblicken du inte får missa

Se Lady Gaga och Bradley Cooper sjunga Shallow på Oscarsgalan 2019

Oscarsgalan 2019: Här är stjärnorna på röda mattan

Oscarsgalan 2019: Alla vinnare från galan