”Keyyo med Rheborg i Ryssland” lovar tittarna en ny bild av Ryssland. Och av programledarna.

TV-aktuella Keyyo och Johan Rheborg: "Ryssar är riktiga tolvpoängare"

I nya serien ”Keyyo med Rheborg i Ryssland” får vi ta del av komikerduons åsikter och insikter längs transsibiriska järnvägen.

”Keyyo med Rheborg i Ryssland” lovar tittarna en ny bild av Ryssland. Och av programledarna.

I SVT:s nya satsning ”Keyyo med Rheborg i Ryssland” får vi följa med Kristina ”Keyyo” Petrushina och Johan Rheborg på en resa som tar dem hela vägen genom vårt grannland i öst till slutdestinationen Omsk.

Som namnet avslöjar har Keyyo en koppling till landet, och det är faktiskt hennes födelsestad som är målet för resan. Det är däremot Johan Rheborgs allra första gång i Ryssland, och det blir en hel del kulturkrockar och insikter för den dynamiska duon.


Serien, som är uppdelad i sex avsnitt, utspelar sig till stora delar kring transsibiriska järnvägen och det är passande nog i en tågkupé som Baaam träffar huvudrollsinnehavarna.

Varför ville ni göra det här ihop?

– Det var Keyyos initiativ, berättar Johan Rheborg och fortsätter: Jag fick frågan om att följa med och åka transsibiriska järnvägen till Keyyos hemstad.

Keyyo berättar att hon alltid sett upp till Johan och var nyfiken på honom. Att han dessutom aldrig satt sin fot i Ryssland kändes som en bra grund för spännande samtal och möten.

”Man skulle dricka tio glas mjölk om dagen, äta åtta mackor och så akta sig för ryssen”

Johan berättar att han hade en hel del förutfattade meningar om både landet och dess invånare.

– När jag växte upp hette det Sovjet, säger han och berättar att det var självklart att ha lite ”rysskräck”.

I tider där Sovjet var skurkar i alla Bond-filmer och ubåtslarmen avlöste varandra var bilden av Ryssland något annat än den är idag.

– Man skulle dricka tio glas mjölk om dagen, äta åtta mackor och så akta sig för ryssen, skrattar han.

”Ryssar är riktiga tolvpoängare”

Tillsammans med Keyyo var han redo att utmana klichébilden och erkänner att han blev glatt överraskad.

– På en tiogradig skala säger du ju att ryssar är tolvpoängare, säger Keyyo till honom under intervjun.

Trots många gemensamma nämnare hade Keyyo och Johan ingen tidigare relation till varandra. De fick helt enkelt lära känna varandra i en trång tågkupé med tundran och en hel del märkliga medpassagerare som enda sällskap.

Åldersskillnaden är en sak som skiljer dem åt, Keyyo är 22 och Johan 55. Men Keyyo flikar också in att Johan är lite mer kräsen och känslig än vad hon trott. Som när de åt biff stroganoff till varje måltid under flera dagar.

– Flytande biff stroganoff, understryker Johan Rheborg.

Serien lovar spännande möten både på och utanför tåget, men även mellan Johan och Keyyo – som menar att de hade många fina och roliga samtal under resan.

– Jag har lärt mig av Johan att vara öppen för nya främmande saker och kasta sig ut i det okända. Jag vete fan om jag tackat jag till detta om jag varit du, säger hon avslutningsvis och tittar menande på sin kollega.

Se vår intervju med Keyyo och Johan Rheborg här:


Vad heter ”menskopp” på ryska?

Kan Johan Rheborg säga ”menskopp” på ryska och nailar han uttalet på ”tuggummi”? Missa inte vår systersajt FRIDAS roliga challange.

Se den här!


Sugen på transsibiriska järnvägen?

Vill du också resa den klassiska sträckan längs transsibiriska järnvägen? Missa inte Baaams ultimata guide – läs mer här!

 

Bild: SVT och TT