Baaam satsar på valet – teamar upp med Svenska Dagbladet

Baaam satsar på valet – teamar upp med Svenska Dagbladet

Valet 2018 närmar sig med stormsteg – och Baaam trappar upp. Nu bildar vi valredaktion med veteranen Svenska Dagbladet. I morgon är det premiär.

Svenska Dagbladet och Baaam gör gemensam sak. Inför valet 2018 inleder vi ett unikt, redaktionellt samarbete.

– Vi har på kort tid visat att vi har förmågan att prata med den här kräsna generationen kvinnor. Det är vi väldigt glada att Svenska Dagbladets erfarna, kompetenta gäng har snappat upp, säger Sara Grundberg, chefredaktör på Baaam.

Läs även: Vad är det här? Läs mer om Baaam


Svenska Dagbladet som bevakat politik och skrivit om valrörelser sedan 1884 bildar nu en gemensam valredaktion med Baaam i vår allra första valbevakning. Tillsammans lyfter vi unga kvinnors viktigaste valfrågor i separata kampanjer med start nu.

För SvD blir samarbetet ett sätt att nå ut till nyhetsintresserade läsare som traditionellt sett inte valt SvD.

– I vår digitala prenumerationsaffär ser vi en tydlig förflyttning av vår målgrupp. De digitala prenumeranterna är klart yngre, vi når fler kvinnor och vi kan konstatera att det finns en efterfrågan på SvD:s kvalitetsjournalistik i nya målgrupper – som exempelvis unga urbana kvinnor som Baaam skapat en nära relation med, säger SvD:s redaktionschef Maria Rimpi.


Kampanjen, som inleds nästa vecka med fokus på bostadsbristen, pågår till och med september nästa år.

Missa inte premiären! Följ Baaams sociala kanaler.