Läs mer: 6 enkla recept – så gör du snabbnudlar till trendig ramen
Det finns vissa saker det är kul att lägga pengar på, som lite nya kläder till garderoben, och sen finns det tandläkarbesök. Få saker känns som att kasta pengar i sjön lika mycket som att gå till tandläkaren. Vad man än gör kostar det på något vänster hundratals kronor och snabbt som attan ser man reskassan borras bort.
Men, det går faktiskt att komma undan billigare. Det finns nämligen ett högkostnadsskydd som få känner till.
I Sverige finns ett allmänt tandvårdsbidrag som kickar igång i och med det år man fyller 23. Det behöver inte ansökas om och om du inte använder det kan det läggas ihop och sparas i två år.
Dessutom, med den nya vårbudgeten dubbleras nu bidraget för alla åldersgrupper.
Så mycket bidrag får du:
– Från och med det år man fyller 23 år till och med det år man fyller 29 år är bidraget 600 kronor per år.
– Från och med det år man fyller 30 och till och med det år man fyller 64 är bidraget 300 kronor per år.
– Från och med det år man fyller 65 är bidraget 600 kronor per år.
Får du alltså ut 600 kronor kan du spara det så du har 1200 kronor att betala med vid ett tandläkarbesök. Kostnaden som skjuter över det betalar du sedan själv. Men det få känner till är att du utöver det kan utnyttja det statliga högkostnadsskyddet.
Högkostnadsskyddet kickar igång när du under en tolvmånadersperiod sammanlagt lagt mer än 3 000 kronor på tandvård. Då betalar Försäkringskassan ut en ersättning till dig för resten av kostnaderna – men bara om din tandläkare är ansluten till skyddet, något de flesta är.
Försäkringskassan betalar ut:
– 50 procent av kostnaderna om du betalat mellan 3 000 och 15 000 kronor
– 85 procent av kostnaderna om du betalat mer än 15 000 kronor.
Du kan dock inte få ersättning med högkostnadsskyddet om du har ett tandvårdsabonnemang eller om du bara vill utföra så kallad kosmetisk tandvård. Dessutom är det viktigt att jämföra referenspriser, för är din tandläkare dyrare än referenspriset får du själv stå för den kostnaden som överstiger.
Läs mer: Ekonomiexperten: ”Därför ska alla kvinnor ha ett fuck off-konto”
Foto: IBL