Baaam Kristina Gissler

Brandmannen Kristina: ”Många tror att stämningen är macho”

I kampanjen Vi jobbar på det lyfter Baaam fram kvinnor i mansdominerade yrken. Bara 5 procent av alla brandmän i Sverige är kvinnor. Kristina Gissler är en av dem.

Det bor över 10 miljoner människor i Sverige. Av dessa är hälften kvinnor. Trots det speglar många delar av arbetslivet inte de siffrorna.

Vi har mycket kvar att göra för att framtiden ska bli mer jämlik. I projektet Vi jobbar på det lyfter Baaam därför fram kvinnor i yrken där män är överrepresenterade. Genom att följa sina drömmar har dessa kvinnor trotsat fördomar och därmed statistiken.

Under hashtaggen #vijobbarpådet möter du dagligen, fram till 8 mars, en kvinna som har ett mansdominerat jobb.


”Många tror att stämningen är macho”

I Sverige finns ungefär 11 000 brandmän. Endast 5 procent av dessa är kvinnor. Kristina Gissler är en av dem.

– Många tror att jobbet är hårt och att stämningen macho. Det stämmer inte, säger hon.

Möt brandmannen Kristina Gissler


Vill du ser mer? Här är de andra kvinnorna i kampanjen:

Programmeraren Jennie: ”Många tror att jag är designern på techföretaget”

Piloten Sofia: ”Tjejer får barbiedockor och killar får flygplan”

Elektrikern Jessica: ”Har du med dig någon kille som ska visa dig hur man gör?”

Helena är officer: ”Jag har alltid sett mig själv som en individ”

Följ oss på Instagram för att ta del av allt innehåll.