Ellen DeGeneres prisas av presidenten för sitt engagemang i hbtq-frågor

Ellen DeGeneres prisas av presidenten för sitt engagemang i hbtq-frågor

Ellen DeGeneres är en stor förebild och inspirationskälla. Nu har hon fått presidentens frihetsmedalj för sina insatser för hbtq-personer.

Varje år delas Amerikanska presidentens frihetsmedalj ut till personer som gjort ett särskilt anmärkningsvärt bidrag till den nationella säkerheten i USA, för världsfreden eller andra offentliga eller privata ansträngningar. Det är USA:s högsta civila utmärkelse och Bruce Springsteen, Diana Ross, Robert De Niro och Tom Hanks var några av de 21 personer som fick en medalj av Barack Obama under tisdagen.

Läs även: Modellen tar av sig kläderna i tunnelbanan – anledningen är så bra

Men det var när komikern Ellen DeGeneres fick sin frihetsmedalj under ceremonin i Vita huset, det blev som mest känslosamt.

I talet pratade presidenten om hur mycket Ellen betytt för så många människor när hon kom ut och blev den första öppet homosexuella rollfiguren i amerikansk tv någonsin.

– Det är lätt att glömma, nu när vi har kommit så långt och homoäktenskap är lagliga, hur mycket mod det krävdes för Ellen att komma ut på den mest offentliga av alla scener. Hur viktigt det var inte bara för hbtq-personer utan för oss alla, sa han,

uppger Dagens nyheter.

Här är hela listan på samtliga 21 som fick presidentens medalj:

Kareem Abdul-Jabbar

Elouise Cobell

Ellen DeGeneres

Robert De Niro

Richard Garwin

Bill and Melinda Gates

Frank Gehry

Margaret H. Hamilton

Tom Hanks

Grace Hopper

Michael Jordan

Maya Lin

Lorne Michaels

Newt Minow

Eduardo Padrón

Robert Redford

Diana Ross

Vin Scully

Bruce Springsteen

Cicely Tyson

Läs mer:
Hon tecknar situationer ALLA tjejer känner igen – och vi älskar det!
Redan 1997 tog Spice Girls ställning mot sexism – se klippet här!
Så mycket tjänar de mest betalda TV-kändisarna

Bildkälla IBL