Victoria’s Secret hamnade i blåsväder förra veckan då de släppte kampanjen ”The Perfect Body”, där 10 modeller poserade i olika underkläder. Men det som upprörde folk var att samtliga modeller var i exakt samma storlek.
Nu har 10 starka kvinnor slagit tillbaka mot företaget, och gjort en egen variant på kampanjen. Kvinnorna, har slagit sig samman med underklädeskedjan Dear Kate, och visar upp ett annat ideal.
Victoria’s Secrets kampanj möttes av hård kritik
Med samma text och samma upplägg poserar kvinnorna, men med helt olika kroppstyper. Även Dove har uppmärksammats för att tidigare ha släppt en kampanj, som stöttar ett ideal där alla passar in – oavsett storlek.
Ännu har Victoria’s Secret valt att inte kommentera den kritik de möttes av när de släppte reklamkampanjen.