
Drick mig! 5 läskiga och goda drinkar till Halloween
Snart är det dags att börja förbereda inför årets Halloweenfest. Testa några av de här läskande (och lite läskiga!) drinkarna!
Margarita på blodapelsin

Du behöver:
6 cl tequila
3 cl cointreau
6 cl färskpressad juice på blodapelsin
Krossad is
Så här gör du:
Blöt kanten på två margaritaglas och doppa i salt. Fyll en shaker med krossad is och häll sedan i resten av ingredienserna. Skaka ordentligt och häll i glasen, klart!
Vampyrmartini
Du behöver:
3 cl hallonlikör
3 cl vodka
3 cl champagne
Så här gör du:
Kyl ner ditt martiniglas. Häll alkoholen som i lager i ditt glas, börja med hallonlikören, sedan vodkan och till sist champagnen. För att maxa Halloweentemat i drinken – lägg i ett par ätbara vampyrtänder.
Zombie-cocktail
Du behöver:
3 cl ljus rom
3 cl mörk rom
3 cl aprikoslikör
6 cl apelsinjuice
3 cl Bacardi 151 Rom
En skvätt limejuice
Så här gör du:
Blanda både ljus och mörk rom, aprikoslikör, apelsinjuice och lite limejuice i en shaker. Häll i ett högt glas som du fyllt med is. Till sist häller du över en shot med Bacardi och garnerar med en skiva apelsin!
Djävulsmargarita
Du behöver:
1/2 krm cayennepeppar
4 msk limejuice
3 msk tequila
1 msk agavesirap
1 msk salt
Så här gör du:
Blanda cayennepeppar och salt på ett fat. Doppa glasets kant i limesaft och sedan i kryddblandningen. Fyll en shaker med is och häll i limejuice, tequila och agavesirap. Skaka ordentligt! Häll sedan drinken i ett glas och garnera med lite lime.
Bloody Mary
Du behöver:
1 1/2 dl tomatjuice
3 matskedar tequila
3 matskedar limejuice
1 tsk het sås
1/4 tsk Worcestershire
1/4 tsk svartpeppar
En nypa salt
Så här gör du:
Blanda tomatjuice, tequila, limejuice, het sås, Worcestershire, lite salt och rör om. Häll upp i ett stort glas med is.
Ännu mer Halloween:
Så enkelt klär du ut dig till Eleven (+ fyra andra karaktärer) på Halloween
Kostympanik inför Halloween? H&M har precis löst alla dina problem
Bland pumpor, spöken och zombies – 10 tips på pyssel till Halloween
Foto: IBL



