
Efter ett år på marknaden och med 151 apotek runt om i landet lanserar nu Apoteksgruppen den egna hud- och hårvårdsserien ELW.
Produkterna innehåller vårdande och miljövänliga ingredienser, utan tillsatser av konstgjorda färgämnen och parabener. Samtliga produkter i normalstorlek är Svanenmärkta och de oparfymerade produkterna är godkända av Astma- och Allergiförbundet.
Serien innehåller även extra vattenresistenta solprodukter, vilket innebär att man kan bada 4 x 20 minuter utan att tappa skyddseffekten jämfört med normala 2 x 20 minuter.
De oparfymerade produkterna kostar mellan 35 kr och 39 kr i normalstorlek och de parfymerade kostar mellan 29 kr och 49 kr. Solprodukterna kostar mellan 49 kr och 139 kr.
Läs även: Naturlig hårvård från TRESemmé Naturals.


Av: Rose-Marie Söderlund