David Beckham använder Victorias ansiktskräm

Fotbollsstjärnan David Beckham, 35, har alltid varit mån om sitt utseende, men säger att han har lärt sig mycket av sin hustru Victoria Beckham, 36:

– Innan jag träffade Victoria hade jag body lotion i ansiktet! Nu snor jag hennes ansiktskräm istället.

Ibland händer det dock att han köper egna skönhetsprodukter:

– Häromdagen köpte jag något jättedyrt, men jag hade ingen aning om det förrän jag skulle betala. Det var en anti age-kräm från La Prairie. Jag älskar doften och konsistensen, så det var värt det, men jag använder så lite som möjligt varje dag så den ska räcka länge.

David och Victoria släppte nyligen doften ”Intimately Yours” tillsammans. Den finns för både män och kvinnor och kostar 245 kr på KICKS.

– Jag har alltid velat se bra ut och lukta gott, men jag använder inte speciellt mycket produkter. Bara body lotion, ansiktskräm och aftershave. Mitt badrumsskåp är inte fullt av krämer, men doft är viktigt för mig. Jag minns när jag var liten och provade farfars aftershaves, säger David.

Läs även: David Beckham vill designa underkläder.

Hela familjen Beckham samlad den 21 december 2010.
Hela familjen Beckham samlad den 21 december 2010.

Av: Rose-Marie Söderlund Foto: All Over Press