Gör dig redo – Fenty Beauty släpper ännu mer smink

Fick du inte nog av Fenty Beauty vid första släppet? Nu får du en chans till. I oktober släpps nästa kollektion fylld av ögonskuggor, läppstift och eyeliners.

Läs mer: Därför kan Rihannas nya smink göra skillnad i Sverige

När Rihanna för några veckor sedan släppte sin första sminkkollektion var hajpen påtaglig. Med 40 olika foundationnyanser gick utbudet långt utöver det vi är vana vid och stjärnan uttryckte en önskan om att ”inkludera alla kvinnor”. Men det saknades fortfarande flera produkter. Bland alla highlighters och läppglans syntes inga ögonskuggor, läppstift eller eyeliners. Nu är väntan över.


Under namnet ”Holiday collection” släpper Rihanna en ögonskuggepalett, ett gäng läppstift och eyeliners.

Ögonskuggorna går i starka färger som rosa, lila och blått och ser ut att vara ordentligt skimriga. Precis som förra gången kommer kollektionen säljas på Sephora och släpps fredag den 13:e oktober.

Läs mer: Här är de 11 mest hajpade sminkprodukterna just nu


Tillhör du en av de som inte riktigt förstår varifrån namnet Fenty kommer? Du är inte ensam. I veckan gick en våg av insikt genom Twitter då folk förstod att Fenty faktiskt är Rihannas efternamn.

The more you know osv.

Foto: IBL, @fentybeauty

Drag & Drop

Instagram embed with url: https://www.instagram.com/p/BZUWJ0JFlKp/

Drag & Drop

Instagram embed with url: https://www.instagram.com/p/BZUUmwtl18F/