"Lollipop Bling" av Mariah Carey

Sångerskan Mariah Careys nya doftserie ”Lollipop Bling” kommer till Sverige nu i februari 2011. Serien består av tre godisdoftande parfymer, alla döpta efter låtar med Mariah:

  • Röd: ”Mine Again” – Chokladdoppade hallon och magnolia
  • Blå: ”Ribbon” – Blå hallon och blommor
  • Gul: ”Honey” – Honung och ananas

Pris: 295 kr/30 ml EdP.

Inspirationen till doftserien hon fått av sin make Nick Cannon, 29.

– Inspirationen till ”Lollipop Bling” var Nicks frieri till mig. Han överraskade mig med en ”ring pop” (godisring), vilket var romantiskt, roligt och lite barnsligt – precis som jag! berättar Mariah.

När paret firade två år som gifta den 30 april 2010 fick Mariah en specialgjord ”godisring” i vitt guld med rosa safirer och diamanter i present av Nick.

Mariah Carey och Nick Cannon firade två år som gifta den 30 april 2010.
Mariah Carey och Nick Cannon firade två år som gifta den 30 april 2010.

Nick beskrev nyligen sin fru som ”divornas diva” och sa att hon verkligen lever upp till sitt krävande rykte, men att det är en av de saker han älskar med henne:

– Föreställ dig att du är tillsammans med divornas diva. Om vi ska vara någonstans klockan fem eller sex säger jag att vi måste vara klara vid lunch, så hon har fem timmar på sig att fixa allt hon ska.

Läs även: VIDEO: Mariah Carey bekräftar att hon är gravid!

Mariah Carey och Nick Cannon när de var nygifta 2008.
Mariah Carey och Nick Cannon när de var nygifta 2008.

Av: Rose-Marie Söderlund Foto: All Over Press, People