
Trailern till emoji-filmen har släppts – och den är riktigt märklig
Det är filmen som ingen bad om, men det är filmen vi fick. Nu kan du se trailern till nya "The Emoji Movie".
Läs mer: Så stänger du av Facebooks emojis (och får tillbaka de gamla!)
I augusti nästa år har den animerade filmen om emojis – enkelt betitlad ”The Emoji Movie” – premiär. Filmen baseras på de små figurerna i din telefon och bevisar onekligen att det går att göra film om precis allt.
Nu har en kort trailer till filmen släppts och vi presenteras för en av filmens karaktärer, ”Meh” (ja, den heter verkligen så), som i en inte-så-munter ton berättar varför vi borde se filmen.
”The Emoji Movie” handlar om emojin ”Gene” som till skillnad från alla andra emojis inte har ett bestämt ansiktsuttryck utan anammar alla, men egentligen bara vill vara normal. Tillsammans med en kodare som heter ”Jailbreak” (vad annars) ger de sig ut på ett äventyr i apparna i en tonårings telefon.
Se hela trailern nedanför!
Läs mer: Nu är nya emojis med fokus på mångfald här – så gör du för att få dem
Läs även:
Äntligen! Snart finns det en hijab-emoji
Forskning: Emoji-användare är kåtast av alla
Det här betyder de konstiga emojisarna – egentligen
Foto: Sony Pictures