Versace tar rygg på konkurrenterna – slutar med äkta päls

Versace är nästa stora modehus i raden att utlova bannlysning av äkta päls. Från och med 2019-kollektionen ska produkterna vara helt pälsfria.

Versace tar rygg på konkurrerande modehus runt om i världen och väljer nu att bannlysa äkta päls från sina kollektioner. Det meddelade modehusets chefsdesigner Donatella Versace i en intervju med The Economists 1843 under förra veckan.

”Päls? Jag är färdig med det. Jag vill inte döda djur för att skapa mode. Det känns inte rätt”, sa hon då.


I ett officiellt uttalande från huvudkontoret i Milano några dagar senare meddelade Versace att beslutet är ett steg i att skapa mer hållbar och miljömedveten produktion. Från och med 2019-kollektionerna och framåt kommer Versaces kollektioner vara helt fria från äkta päls.

Päls har varit ett givet inslag i Versaces kollektioner sedan lanseringen 1978, och så sent som på catwalken inför hösten 2018 visade modehuset upp äkta päls på sina plagg. På hemsidan går det i skrivande att köpa päls på såväl kläder som inredningsprodukter, vilket modehuset länge har fått kritik för både från såväl andra aktörer i branschen som från konsumenter.


Nyheten har välkomnats av Humane Society International som menar att beslutet från det italienska modehuset visar att medkänsla aldrig har varit mer trendigt.

Läs mer: Ann-Sofie Back vill förbjuda päls under Stockholms modevecka

Andra varumärken och återförsäljare som utesluter äkta pälsplagg är bland annat Giorgio Armani, Hugo Boss, Net-A-Porter, & Others stories, Gina Tricot, Ellos, H&M, Zara, Åhléns, Bik Bok, Cheap Monday, BACK, Boozt.com, Nelly.com, Stella McCartney, ASOS, Ralph Lauren och Topshop. Se en lista på fler pälsfria återförsäljare här.

Läs mer:
Färgkombon gult och rosa är det enda vi vill bära just nu
20 stilsäkra trenchcoats vi vill bära våren 2018
Fulsnyggt och supertrendigt – i vår bär vi chunky sneakers
20 snygga sneakers till våren 2018 – i butik redan nu
Rätt i violett! 17 stilsäkra plagg i vårens trendfärg lila

Foto: Mondadori