Grattis alla bokmalar – årets litterära höjdpunkt är här!
Klockan 13:00 under torsdagen tillkännagavs årets Nobelpristagare i litteratur – och i år är vinnaren Louise Glück.
2020 års Nobelpris i litteratur – en van pristagare!
Vinnaren av årets Nobelpris i litteratur blev ingen mindre än den sylvassa amerikanska poeten Louise Glück. Poeten har ungersk-judisk härstamning och hon har sedan tidigare ett Pulitzerpris (1993) för sin poesisamling The Wild Iris i bagaget.
Tillkännagivandet gavs av den ständige sekreteraren Mats Malm i Börshuset i Stockholm, och i uttalandet meddelade han att Louise blivit otroligt glad över priset, då de precis talat i telefon.
Själva Nobelfesten är inställd och även årets tillkännagivande sker i enlighet med corona-restriktionerna.
2014 fick poeten Louise Glück även National Book Award för poesisamlingen Faithful & Virtuous Night.
Glück bor i Cambridge, Massachusetts och numera är Glück adjungerad professor i engelska vid Yale University.
Läs mer: Allt du behöver veta om Louise Glück
Förra årets pristagare – kontroversiell
Förra året gick samma pris till Peter Handke som är en österrikisk författare, som även är översättare och filmregissör. Mellan 1996-2000 skrev Peter Handke flera essäer och pjäser om resor i det forna Jugoslavien. Och i texterna framgår det att han sympatiserar för den serbiska sidan, och han har kritiserats för att förminska serbiska krigsbrott. Debatten om huruvida Peter Handke borde ha tilldelats Nobelpriset i litteratur förra året har varit igång sedan dess.
Priset har delats ut sedan 1901
Alfred Nobel specificerade att ett av de fem prisen skulle gå till den som under det gångna året inom litteraturen har producerat det utmärktaste i idealisk riktning. Svenska Akademien beslutar om vem som vinner och tillkännages i oktober varje år av dess ständige sekreterare i Börshuset i Gamla stan, Stockholm.
Priset delas ut den 10 december i Stockholms konserthus då pristagarna får ta emot priset ur kungens hand.
Priset har delats ut sedan 1901, och består av medalj och en penningsumma.
Foto: TT/Youtube
LÄS MER:
Emma Frans och David Sundin spår framtiden i ny SVT-serie
Räkmackan värre än biffen – pekas ut som miljöbov i ny forskning
Så ser Ross och Rachels dotter Emma från tv-serien Vänner ut i dag